akifs
4 Takipçi
sabahattin ali'nin ölümsüz eseri 'kuyucaklı yusuf'
okuyanlar bilirler; sabahattin ali romanlarında hep bir hüzün, trajedi vardır. birkaç kitabını okuyanlar ya da en azından en bilinen eseri olan kürk mantolu madonna'yı okuyanlar bunu rahatlıkla çözümleyebilirler. #kuyucaklıyusuf'u, hayatımın en karamsar dönemlerini yaşadığım bugünlerde bir arkadaşımın "okuma, bunalıma girersin" demesiyle okumaya karar verdim. okumaz olaydım. Yine sabahattin ali romanlarından aşina olduğumuz ege'nin küçük bir köyünde başlıyor olaylar. Aydın'ın kuyucak köyünde. 1903 yılında, ailesi eşkıyalar tarafından öldürülen yusuf kaymakam bey tarafından evlat ediniliyor. birçok anadolulu yazarının kitaplarına da konu olan dönemin cahillikle bezenmiş zalimliği bu kitapta ilmek ilmek işleniyor. sabahattin ali, kitapta sevgisiz evliliklere dikkat çekerken yusuf'un muazzez'e olan aşkı edebiyat tarihimizde ayrı bir yer ediniyor. kuyucaklı yusuf, dönemi anlatması bakımından yakup kadri'nin yaban kitabı ile yarışır cinsten. baştan sonra karamsar bir ruh haliyle yazıldığı ise kitabın her sayfasında kendini hissettiriyor. son olarak, kitap 1985 yılında sinemaya da uyarlanmış. izlemedim ancak hakkında okuduğum yorumlar kitabın çok gerisinde kaldığını söylüyor. kitap fazlasıyla etkileyici. bu nedenle benin yaptığım hataya düşüp psikolojiniz çok düzgün değil ise okumamalısınız...


  • Kitap Kitap için
  • 2018-11-08T10:19:06

6 Yorum

sabahattin ali'nin okuduğum en etkileyici kitaplarından biriydi. yaban ile karşılaştırmışsınız. kuyucaklı yusuf'un yaban'dan etkilenerek yazıldığı söylenir.
efsane
207 Takipçi
Aslında Sabahattin Ali sevdiğim bir isim ve uzun zamandır kitap alış verişim olmadı alabilirim tavsiye için teşekkür ederim
olssen
1 Takipçi
bu aralar popülerliği arttı sabahattin ali eserlerinin. kürk mantolu madonna dışında bi kitabını okumadım. o bile sonunda ağlatmıştı. bunu okuyacağımı sanmıyorum bu yüzden.
etsc
2 Takipçi
içimizdeki şeytan bu kitaptan çok daha iç karartıcı bi kitaptı. yusuf'un hikayesi de trajik ama içimizdeki şeytan'da zihinsel bi karanlık vardı.
yunusbiter
2 Takipçi
Na zamandir alip okumak istedigim eserlerden biri de bu. Kurk Mantolu Madonnayi okudum harikaydi ve sira bunda.
blackg
4 Takipçi
yeni neslin türkiye ve türk halkının geçmişini-karakterini anlaması bakımından mutlaka bu kitapları okuması gerekiyor.

İlgili markaya ait diğer içerikler

Kitap
Kitap
88 Takipçi
Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, üzeri baskılı sayfaların toplamıdır.Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfaların toplamıdır.