senembasturk
32 Takipçi
Lüle taşı nedir ne için kullanılır
Diğer ismi Eskişehir taşı olan taş hangisidir? Lüle Taşı ya da diğer adıyla Eskişehir taşı, Viyana kuşatmasında, Yeniçeriler tarafından Avusturyalılara tanıtılmıştır. O tarihten günümüze kadar hızla gelindiğinde Beyaz Altın olarak da ifade edilebiliyor. Peki Lüle taşına neden beyaz altın demişler? Böyle bir tabirin bir taşa değil de gümüşi bir maddeye söylendiğini düşünüyorsunuzdur. Bu sorunun cevabı için birçok biçimsel yanıtlar var. Ama onu diğer taşlardan ayıran bariz bir özelliği var ki o da tebeşiri andıran bu madde bildiğimiz taştan çok daha hafif ve de yumuşaktır. Bu özelliği sayesinde kolay işlenebiliyor ve biçimlendirilebiliyor. Eskişehir'in bu beyaz hazinesi olan taş yer altından çıkarıldığında yumuşak ve işlemesi kolayken hava ile teması halinde sertleşiyor. Beyaz altın ismini veren beyaz rengi dışında sarımtrak, gri ya da kırmızımsı renkleri bulunuyor.. Beyaz Altın’ın Pensilvanya, Meksika, Madrid gibi dünyanın farklı ülkelerinde de üretimi yapılıyor. Fakat buralarda üretilen taşlar, orijinal taş özelliği taşımamaktadır ve Eskişehir’de çıkarılan Lüle taşı ile o taşların arasında büyük bir kalite farkı vardır. Lüle taşı; pipo, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor.Türkiye dışında lüle taşına Meerschaum adı veriliyor. ABD, Hollanda, Almanya ve Belçika her sene bizden 1.5 milyon dolarlık Lüle Taşı alıyor. Eskişehir'in beyaz yüzü: Lüle Taşı Eskişehir'in üçyüz senelik değeri olan Beyaz Altın yani 'Lüle Taşı', müzesine sonunda kavuştu. Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı tarafından açılan müzenin dünyada bir başka örneği daha bulunmuyor. Burhan Sakallı yerli ve yabancı ilgilileri Eskişehir'e davet ediyor.

28 Yorum

sevim53
19 Takipçi
Vay ülkemizde ne değerli şeyler üretiliyormuş da haberimiz yokmuş öğrendiğim iyi oldu.
edizsoylu
17 Takipçi
Eskişehir'de yıllarca okudum hiç böyle şey duymamıştım bir dahaki gitmemde o müzeye girilebiliyorsa gitmek isterim çok merak ettim açıkçası.
Ben daha önce pipo yapımında kullanıldığını duymuştum bu lüle taşının ama Eskişehir'de olduğunu ilk defa duydum güzel bi haber ülkemiz adına gerçekten değerlerimize sahip çıkmalıyız bizim ülkemizin heryeri çok kıymetli.
Ben Lületaşı pipo duymuştum arkadaşım bahsederdi alcam diye tutturmuştu bu kadar güzel bir tarihinin olduğunu bilmiyordum.
fatihcan
0 Takipçi
Lule tasinin adinin ve cikarildigi yerin Eskisehir oldugunu hic bilmiyordum ben. Cok bilgilendirici bir yazi olmus ve tesekkur ediyorum. Artik luletasinin Eskisehir de cikarildigini ve burada uretildigini iyi biliyorum bende.
esmabarkin
2 Takipçi
Luletasini cok severim. Gecen yil Eskisehire babaannemlere ziyarete gezmee gitmistik. Carsi da dolasirken luletasindan yapilan cok guzel bir santranc aldim eve. Santranci da cok severim ve luletasindan yapilan bu santranci acmaya kiyamiyorum o kadar guzel.
Cok kaliteli bir tas cok iyi biliyorum Eskisehir tasini cunku Mersin de aksesuar urunleri isleten magazasi olan arkadasim Eskisehirden ozel olarak gider alir bu tastan ve cok ozel tespihler yapar. Bende tespihleri cok sevdigim icin bana da ozel tugra uclu luletasi tespih yapmisti. Hakikatende cok hafif ve cok kullanisli.
ayfercirak
0 Takipçi
Bilseydim gecen hafta Eskisehire gitmistim vallahi o kadar da gezdim ve gozume de denk geldi aslinda beyaz hediyelik esyalar ama bilemedigim iin o gun hic dikkatimi cekmemisti. Halbuki arabamda bos geldim bir iki tane luletasindan yapilmis heykelcik alabilirdim. Neyse kismet artik bidahakine diyelim.
furkankoca
0 Takipçi
Bence buna daha cok destek vermeli tum yetkililer ve bizlere de buyuk gorevler dusuyor. Cunku bu harika luletasindan yapilan urunleri alip bu sektore bu degere sahip olmaliyiz. Bu hafta carsi da ilk isim luletasindan yapilan bir urun almak olacak kesinlikel.
eyll
0 Takipçi
Ben ankara da ailemle beraber hafta sonunda hızlı trenle #eskişehir e gittik.Eskisehirin zaten çok gezilecek yerleri var.Avrupa standartlarında bir şehir olarak görüyorum denizi olmayan eskisehirin plajı bile var yapay ama olsun.Ben o zaman #luletasi ndan güzel bir bileklik almıştım hala da severek kullanıyorum hep bilegimde olmasına rağmen hiç birşey olmadı diyebilirim böyle değerlerin gelişmesi ve sadece bizde olması oldukça güzel ve gurur verici
essr
0 Takipçi
Sadece eskişehir ilinde bile böyle nadide değerler var iken Türkiye nin heryerinde nasıl değerler var siz düşünün Türkiye gerçekten de bilinmeyen birçok değer ile dolu önemli olan bu değerleri tüm dünyaya tanistirabilecek şekilde bir seviyeye getirebilmek olacaktir bunun gibi bazi taslar erzurum da da var onlarda ayrıca değerli ama lüle taşının bu kadar değerli olmasını düşünmek bile.güzel vatanımız için.
tuuvv
1 Takipçi
Lüle tasini biliyordum ama adının beyaz altın olduğunu hatta birçok tasarımda kullanıldığını da bilmiyordum.benim lüle taşından bir kolyem vardı çok küçükken eskişehir de teyzem vardı o bana gelirken getirmişti onlar eskisehirde otururken birçok lüle taşı şey evimize geldi ama ben tabi ki bu kadar değerli olduğunu bilmiyordum şimdi bu yazıyı okuyunca iyiki de saklamisim diyorum
sull
1 Takipçi
Siyasilerin özellikle bu tarz konularda yaptığı adımlar çok önemli bu anlamda #eskişehir gibi illerimizde sadece belediye başkanları değil il milletvekillerinin de adımlar atması gerekiyor.birçok ilde benzer esi olmayan seyler ya da özelliği ile kendini ortaya koyan farklı illerimiz var.bu konuda ciddi adımlar atilmali kültür ve turizm bakanlığına da ciddi işler düşüyor tabi ki aynı zamanda
assr
0 Takipçi
Ben müze kart kullanırım gittiğim her ilde özellikle ve olan müzeleri gezerim yakın zamanda eskisehire gitme planim vardi ankara da oturduğum için daha yakın görürdüm gitme açısından havalar biraz daha isindiginda mutlaka gideceğim ilk il sırasında yer alıyor.Lüle taşı ile de ilgili bu müzeye uğramayı düşünüyorum belki birkaç parça şeyde alirim
tulinkose
0 Takipçi
Lüle talından pipo duymuştum baya övülerek anlatılmıştı merak edip internette araştırdım hakkatten anlatıkları kadar güzel görünüyodu aynı zamanda süs eşyalarıda gördüm çok gösterilli duruyodu.
Lüle taşı müzesine gitmeyi çok isterim inşallah bir gün nasip olur yolum eskişehire düşerse mutlaka uğrayacam müzeleri gezmeyi çok severim özellikle taşlara ayrı merakım var
ABD, Hollanda, Almanya ve Belçika her sene bizden 1.5 milyon dolarlık Lüle Taşı alıyormuş gerçekten çok ciddi bir ihracat bu şimdi daha çok ilgimi çekti bu taş
Taş aslında çok hafif bir taş ama işlendikden sonra havayla temas ettiği anda sertleşiyor baya değerli bir taş özellikle süs eşyalarında çok kullanılıyor
Türkiyede bu benzer daha nice güzellikler değerli taşlar var kim bilir lüle taşı bunlardan biri sadece.Kulak aşinalığım vardı bu taşa bir yerden duymuştum ama bu kadar değerli olduğunu bilmiyordum
Lüle taşının adını ilk kez duymuyorum ancak ilk kez bu kadar ayrıntılı bilgi sahibi oluyorum. Bana esaretin bedeli filmini hatırlattı. taş işlemesini o filmi izlediğimden beri hep ilginç bir sanat olarak görmüşümdür. Umarım ziyaret etme fırsatı bulabilirim.
nagihankara
0 Takipçi
Ankara'da oturuyorum ve en kısa zamanda ziyaret etmek istiyorum müzeyi. Üniversitede kısa sürede olsa heykel dersleri aldım. Hafta sonu için keyifli bi aktivita olabilir :)
esraparlak
1 Takipçi
Doğada bulunan her taşın kendisine özgü özellikleri var. Bizim coğrafyamız da içerisinde binlerce farklı türde hazine barındırıyor. Bunların kıymetini bilmek ve yaygınlaştırmak gerek. 300 yıllık tarihi olan Amerika'da bile gerekli gereksiz bir sürü müze varken bizim böylesine değerli bir taşa ve sanata sahip çıkmamız gerekiyor. Müze hep açık olacak mı bilmiyorum ama eğer açık olacaksa ay ortasında bir Eskişehir turu yapabilirim.
beyzasabuncu
0 Takipçi
Üniversiteyi Eskişehir'de okudum. Eskişehir zaten aydın ve sanatsever insanları çok olan bir şehir. Bu güzel şehire çok yakışacaktır böyle bir müze.
senaccc
0 Takipçi
Doğal taşlar bulundukları koşullarla kimyasal ve fiziksel reaksiyona girerler. Ayrıca taşların bir ruhu vardır. Bir dönem uzun uzadıya araştırma şansım oldu taşları. Bir taşı işlemek de o taşa sanatsal bir ruh kazandırıyor. Müzeye gidebilir miyim bilmiyorum ama çok sevindim memleketim Eskişehir adına.

İlgili markaya ait diğer içerikler

Haberler
Haberler
2869 Takipçi
Günlük olarak gündemdeki haberler yayınlanır ve paylaşımı sağlanır.