saresenocak
7 Takipçi
Google Sanat Güneşi Zeki Müren'i Unutmadı!
"Sanat Güneşi" Zeki Müren 87'inci yaş gününde dünyaca tanınıp bilinen google tarafından unutulmadı. Naifliği, güzel Türkçesi ve pekçok başarısı ile bir döneme damga vuran ve gelecek nesillere tanıtılmaya devam eden Zeki Müren'in 87'inci doğum gününü doodle tasarımı ile hatırlattı. Zeki Müren denilince en çok merak edilen konular Sanat Güneşi ve Paşa gibi lakablarını nasıl aldığıdır. Zeki Müren'in insanı etkileyen kadife sesi, vurgulayıcı yorumunun dışında sahnede parıldayan şık kostümleri ile de çok konuşuluyordu. Sahnede bir bütünlük oluşturmak için gösterdiği bu titizlik ve şıklık onun sahne gösterilerini adeta görsel bir şölene çeviriyordu her sahnesinde farklı tiyatral hava estiriyordu.İşte bu yüzden Zeki Müren'e sadece yaşadığı zaman diliminde değil öldükten sonra bile adının yerine kullanılacak “Sanat Güneşi” betimlemesi atfedildi. 1996 yılında vefat eden Zeki Müren ölümünden önce Aziz Üstel'e verdiği röportajda geçmişte bir üsteğmen pilotla aşk yaşadığını itiraf etmiştir. Üstelik pilot evli ve 2 çocuk babasıdır. “Hayat Bazen Tatlıdır, Sevenler Kanatlıdır” şarkılarını da pilot aşkı için özel olarak bestelediği söyleniyor. 24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonunda kendisi için özel olarak düzenlenmiş olan tören sırasında geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu hayata gözlerini kapadı. Cenazesi halkın da katıldığı büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı ise doğum yeri olan Bursa'da Emirsultan Mezarlığı'ndadır. Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve de Mehmetçik Vakfına bağışladı. Bodrum'da son yıllarını geçirdiği evi ise Kültür Bakanlığı'yla yapılan protokolle Zeki Müren Sanat Müzesi'ne dönüştürüldü. Seni hiç unutmayacağız biricik Sanat Güneşimiz..


12 Yorum

Zeki Müren benimde tanıyıp görmek istediğim nadir sanatçılardandır. Sanatçı sıfatının gerçekten sahibi olmayı başarabilmiş yüce gönüllü ender bir insandır. Özellikle Türkçeyi harika kullanması ile bana keşke 70lerde yaşasaydım dedirten bir kişidir. Sanat Güneşi lakabını sonuna kadar hakediyor bence umarım ışıklar içindedir şimdi de.
durudurulay
16 Takipçi
Bide Sanatın Paşası diye lakabı var Bodrum'da bir konserinde bir hayranının Snatın Paşası'sın diye bağırmasından sonra birçok kişi tarafından da paşam paşam denilerek alkışlanmış ve sonra Bodrum ve Antalya çevresinde yaygınlaşan bu lakap tüm Türkiye'de yaygınlaşmıştır.
hako
1 Takipçi
adım: Mesut göbek adım: Bahtiyar derdi ama ruhundaki hüznü bütün naifliği ile saklamaya çalışırdı. Ama o kadar güzel işlemiş hayatına mesut bahtiyar olgusunu içinde ne yaralar barındırsa da sahnede hep en şık en gözde olmayı başardı. İyi ki doğmuşun be Zeki Müren iyi ki bu dünyadan geçmişin..
onuriko
5 Takipçi
Sanat Güneşi lakabını sonuna kadar hak eden bir sanatçı ben şahsen Zeki Müren'le aynı dönemde yaşamak isterdim bizim dönemimiz bu sebeplerden şanssız işte çok az Sanatçı diyebileceğimiz insan var.
armudunsapiuzumuncopu
0 Takipçi
Rahmetli anneannem ne dinlerdi hemen hemen her plağı vardı elinde şuan hepsi dayımda ve dayımda her pazar sabahı açar dinler "Gözlerim Doluyor Gecelerime" şarkısı bizim ailecek favori şarkımızdır. İyi ki doğmuş ve iyi ki sanatını icraa edebilmiş Zeki Müren keşke bende canlı canlı dinleyebilseydim.
Benim doğduğum yıl ölmüş bi hüzünlendim şimdi keşke daha fazla yaşayabilseydi bende annemlerden duyduğumla değil izleyip gördüğümle hatırlayabilseydim. Yine de iyi ki doğmuş Sanat Güneşimiz Zeki Müren.
yasinsadas
2 Takipçi
Google sagolsun doodle her zaman hatirliyor ve onemli sahsiyetlere yer veriyor sayfasinda.
arzumokay
7 Takipçi
Cok severim ve hala cok dinlerim Zeki Mureni ben. Harika bir ses ve dinlemeye doyamiyor insan.
ertugrulyuce
241 Takipçi
Ama biz unuttuk en azından ben bi haberim vallahi utandım böyle efsane bir sanatçıyı unuttuğum için
obagci
3 Takipçi
google her ülkede buna benzer çalışmalar yapıyor. bu işi iyi biliyorlar. alternatifsiz olmalarını kesinlikle hafife almıyorlar.
hazalk
3 Takipçi
eski şarkıları sevmesem de zeki müren'in şarkılarını çok seviyorum. on yıllar geçse de asla batmayacak sanat güneşi...
alicever
1 Takipçi
böyle büyük sanatçılar maalesef ki artık yetişmiyor. özellikle türk sanat musikisinde. en azından ölüsünün kıymetini biliyoruz. bu da bir şey.

İlgili markaya ait diğer içerikler

Haberler
Haberler
849 Takipçi
Günlük olarak gündemdeki haberler yayınlanır ve paylaşımı sağlanır.