fgezer
5 Takipçi
Fotoğraf ve hikaye paylaşımının çok ötesinde bir uygulama: Instagram
Instagram'da vakit geçirmek artık insanların durduramadığı, kontrol edemediği bir bağımlılık haline dönüştü. Okulda, otobüste, yürürken, çay içerken, muhabbet ederken; her an, her dakika instagram'da insanlar. Herkesin kendisine yoğunlaştığı ama kimsenin bi başkasını çok da merak etmediği bi platform. Peki tamamen ücretsiz olan bu uygulamadan #Instagram şirket olarak ne fayda sağlıyor da milyarlarca dolarlık gelir elde ediyor? Ya da biz bu uygulamadan neden bu kadar keyif alıyoruz? Bu uygulamada bulduğumuz ve bırakamadığımız şey nedir? Neden hayatta en değerli şey zamanken günümüzün azımsanmayacak bir kısmını bir fotoğraf-video uygulamasına feda ediyoruz? Bize yakın çevremizi, sevdiğimiz ünlüleri, sosyal medya fenomenlerini, beğendiğimiz markaları, dünyanın herhangi bir yerinde olan biten her şeyi takip etme olanağı sağlayan bu uygulama ile her anımızı, her bilgimizi, her alışkanlığımızı, ruh halimizi, hatta tüketim şeklimizi çeşitli algoritmalar yoluyla elde edip bunu şirketlere satıyorlar. Data denilen sektör öyle bir pazar ki kapsamı bilinçaltımızı domine etmiş, maddi değeri yüzlerce milyar doları aşmış halde. Bir 'beğen' butonunun altında onlarca psikolojik faktör yatıyor. Beğendiğiniz fotoğraflar ruh halimizden kişilik yapımıza kadar şirketlere bizim bile farkında olmadığımız bilgiler veriyor. Ve işin en ilginç tarafı biz bu yapıya kendimizi kontrolsüz bir şekilde teslim ediyoruz. Son yıllarda sosyal medya üzerinde yapılan onlarca araştırmayı okuma fırsatı buldum. Bu araştırmalarda bulduğum en ilginç detay ise Instagram'da bir kişinin değerinin 200 dolardan fazla olması. Yani bize bedava kullandırılan bu uygulama pek de bedava değil. Hatta Facebook'un sahip olduğu bu uygulamada her birimiz çok değerli birer hazineyiz. Paylaşımımı Google'ın CEO'su yıllar önce söylediği şu sözle noktalamak istiyorum "Şu an nerede olduğunuzu ve az çok ne düşündüğünüzü biliyoruz"


7 Yorum

akifs
4 Takipçi
yaklaşık 1 yıldır #instagram kullanmıyorum. sosyal ilişkileri öldürüyor. tamamen zaman kaybı. işin ilginç tarafı bu uygulamaları kullanmadığınızda da kimse sizi hatırlamıyor.
edb
2 Takipçi
zaman kaybı biliyorum ama #instagram kullanmayı seviyorum. ayrıca gereğinden fazla zaman harcadığımı düşünmüyorum. günde 1 saatimi almıyor.
dünyada instagram kullanımı yaygın fakat kimse öyle bizler kadar bağımlı değil bu uygulamaya. türkler öyle bi kullanıyo ki diğer milletler instagramda türk görmekten bunalmış durumdalar.
etsc
2 Takipçi
çin hükümeti vatandaşlarını bu tür uygulamalar ve zararları konusunda uyarıyor. bu konunun da takipçisi oluyor. 1 milyar insana bu anlatılabiliyorsa bizim devletimizin de bu konuda önlem alması gerekiyor.
ertugrulyuce
241 Takipçi
Artık özel kalmadı yada gizli saklı hemen sosyal medyadayız her halimizle nereye gittik ne yedik ne giydik bunun dışında ticarette var aslında bir yerde iyi kazanç kapısı millete ama suyunu çıkarmakta üzerinmize yok
gunayasab
5 Takipçi
İnstagrama bende yeni gectim cok fazla olmadi ama beni de baya bir sardi. Diger bir cok uygulamaya gore cok daha basarili ve iyi.

İlgili markaya ait diğer içerikler

Instagram
Instagram
24 Takipçi
Instagram, 2010‘da kurulmuştur. Kullanıcıların şahsi hesaplarını oluşturarak çevrelerindeki kişiler ile fotoğraf ve video paylaşımı yaptıkları bir sosyal ağdır.