feyzaalbayrak
12 Takipçi
Lupus Hastalığı Nedir?

Daha önce OSES Türkiye yarışması ile adını duyduğumuz Nazar Nur Kaya'nın ölümünün ardından gündeme gelen Lupus hastalığı nedir? Lupus hastalığının diğer adı Kelebek Hastalığı'dır. SLE Bağışıklık sisteminde gerçekleşen bozukluklar ile meydana gelen rahatsızlıklar silsilesi olarak bilinmektedir. Lupus hastalığının 2 çeşidi olup bunlardan birincisi, - Diskoid lupus eritematozus (DLE); bu çeşidi esas olarak hayati olan iç organları etkilemez sadece güneş ışığına maruz kalan cildi etkiler. Diskoid (yuvarlak) deri lezyonları, iyileşmeden sonra sıklıkla kalıcı izler bırakmaktadır. – Sistemik lupus eritematozus (SLE); bu çeşidi daha ciddi bir rahatsızlıktır. Cildi ve de diğer hayati organları etkiler. Tedavi edilmez ise yara izleri bırakabilen burun ve yanakların köprüsünde kabarık kelebek şeklinde beliren döküntülere sebep olabilir. Ayrıca cildin diğer bölgelerindeki başka kısımlarını da etkileyebilir. LUPUS (SLE) NASIL TEDAVİ EDİLİR – Tedavisi neredeyse olmadığından lupus tanısı koymak ve de lupusun kontrol altında tutulmasını sağlamak için mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamak gerekiyor. – Her kişinin lupus çeşidi farklı olduğu için, tedavi hastaya göre özel olarak hazırlanır. Genellikle, doktorlar semptomları hafifletmek, alevlenmeleri önlemek ve organ hasarını en aza indirgemek için ilaçlar verebilir. – Örneğin, aspirin, ibuprofen naproksen ve asetaminofen,gibi anti-enflamatuar ilaçların ağrı ve de ateşi hafifletmesi için önerilmektedir. – Ağrıyı azaltmak için ve de vücuttaki iltihapların şişmesini azaltmak amacıyla prednizon gibi kortikosteroidler verilebilmektedir Net bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte yukarıda belirtilen yöntemlerle hastaların yaşam kalitesi artırılmaya çalışılmaktadır.


6 Yorum

cigdem82
106 Takipçi

Çok üzüldüm Allah ailesine sabır versin sonuçta bir çocuk ve bir hastlığı daha duyduk

feykay
4 Takipçi

cilt hastalıkları konusunda ihmalkar bir milletiz. bu lekeleri yakınlarımıza göstersek her kafadan bi teşhis çıkar. doktor şart!

ykbc
5 Takipçi

daha önce hastanelerde çok bulundum çeşitli vesilelerle. buna benzer, adı az duyulmuş o kadar hastalık var ki! toplumumuz hastalıklara karşı çok ilgili ama bir o kadar da bilinçsiz.

cumcum
145 Takipçi

Yazk ki adını bilmediğimiz kimi zaman fark bile etmediğimiz tedavisi olmayan olsa da ne olduğunu bilmediğimiz bir çok hastalık var rabbim karşılaştırmasın

mertyuksel
0 Takipçi

Benim kuzenimde var bu lupus rahatsızlığı fazla güneş ışığına maruz kalınca yüzünde hemen burdaki fotograftaki gibi kelebek şeklinde leke beliriyor belli bir süre sonra geçiyor ama yaşadığı stresde ayrı olarak etkiliyor psikolojisini. Allah her türlü hastalığın şifasını versin çünkü her hastalık kötü..

İlgili markaya ait diğer içerikler

Haberler
Haberler
481 Takipçi

Günlük olarak gündemdeki haberler yayınlanır ve paylaşımı sağlanır.